turcja-taksim-protestSąd Pierwszej Instancji w Stambule orzekł, że organizatorzy protestów na placu Taksim w 2013 roku, nie popełnili zarzucanych im czynów. Byli oni oskarżeni o stworzenie organizacji mającej zamiar popełniać przestępstwa, co grozi nawet 13-oma latami więzienia.

Sąd w Stambule orzekł, że pięciu członków Platformy Solidarności Taksim, nie naruszyli prawa dotyczącego zgromadzeń, a także nie założyli organizacji mającej na celu dokonywanie czynów zabronionych. Za pierwszy czyn groziły im nawet 3 lata więzienia, natomiast za drugi do 13 lat aresztu.

Uniewinnieni podkreślali, iż werdykt sądu zahamował bezprawne działania wobec uczestników protestów sprzed dwóch lat, a także udowodnił, że manifestanci działali wówczas w imię sprawiedliwości. Dodatkowo zapowiedzieli oni udział Platformy Solidarności Taksim w manifestacjach z okazji Święta Pracy.

Pięciu uniewinnionych działaczy zostało aresztowanych wraz z 50 innymi osobami w lipcu 2013 roku. Organizowali oni wówczas protesty przeciwko władzy obecnego prezydenta a ówczesnego premiera, Recepa Tayyipa Erdoğana.

na podstawie: hurriyetdailynews.com.