Kilka tygodni temu amerykański prezydent Donald Trump zdecydował się na wstrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, natomiast teraz tłumaczy tę decyzję zbyt małym zaangażowaniem Europy w pomoc dla tego kraju. Jego zdaniem to właśnie państwa europejskie potrzebują naszego wschodniego sąsiada jako mur odgradzający je od Rosji.

Trump przedstawiając swoje obecne stanowisko wobec pomocy dla Ukrainy zapytał retorycznie, dlaczego to właśnie Stany Zjednoczone ponoszą największe koszty związane między innymi z  udzielaniem pomocy wojskowej Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że od początku nie podobała mu się polityka tego typu, zaś jego kraj przez lata „zachowywał się jak frajer”.

Według amerykańskiego prezydenta wstrzymanie wojskowych dostaw dla Ukraińców nie jest spowodowane aferą związaną z synem Joe Bidena, byłego wiceprezydenta USA oraz faworyta prawyborów w Partii Demokratycznej. Huner Biden miał bowiem pracować w firmie jednego z ukraińskich oligarchów, zaś jego ojciec będąc wówczas amerykańskim wiceprezydentem naciskał na dymisję prokuratora prowadzącego śledztwo przeciwko przedsiębiorstwu.

Jednym z głównych motywów wstrzymania pomocy dla Ukrainy ma być korupcja, ponieważ według Trumpa nasz wschodni sąsiad jest pod tym względem jednym z najgorszych państw świata. Ponadto gospodarz Białego Domu stwierdził, że to Europejczycy powinni wziąć na siebie ciężar finansowania Ukrainy, gdyż to „oni potrzebują ściany pomiędzy Europą a Rosją. Ukraina jest jak mur – wielki, szeroki piękny mur”.

Na podstawie: breitbart.com, foxnews.com, dziennik.com.