Amerykański prezydent Donald Trump zezwolił marynarce wojennej swojego kraju na użycie siły wobec okrętów należących do Iranu. W ten sposób amerykańskie jednostki miałyby odpowiedzieć na rzekome zaczepki w Zatoce Perskiej, które w ubiegłym tygodniu miały nasilić się ze strony irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W swoim stylu Trump podał informację na temat wydanych przez siebie rozkazów za pośrednictwem Twitter’a. „Poleciłem amerykańskiej marynarce otwierać ogień oraz zatapiać wszelkie okręty wojenne pod irańską banderą jeśli będą nękać nasze jednostki” – napisał Trump w swoim krótkim oświadczeniu skierowanym do amerykańskiej i międzynarodowej opinii publicznej.

Jego rozkazy są wiążące dla jednostek Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych operujących w Zatoce Perskiej. Właśnie tam mają być one rzekomo narażone na kontakt z okrętami należącymi do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W ubiegłym tygodniu jedenaście jednostek irańskich miało „nękać” amerykańskie statki prowadzące ćwiczenia przy udziale śmigłowców.

Stany Zjednoczone krytykując działania Iranu twierdzą, że zachowanie należących do niego statków są „sprzeczne z międzynarodowymi przepisami morskimi” oraz „zwiększają ryzyko błędnych kalkulacji i tym samym kolizji”. Irańczycy odpowiadają z kolei, iż ich działania są reakcją na aktywność amerykańskiej marynarki, której okręty miały na początku miesiąca zablokować drogę irańskiej jednostce.

Na podstawie: foxnews.com,