Chorwacki Sąd Najwyższy zadecydował, że muzyk Marko Perković „Thompson” może wykonywać jeden ze swoich największych przebojów z otwierającym go ustaszowskim pozdrowieniem „Za dom spremni”. Zgodnie z chorwackim prawem używanie tego sformułowania w miejscach publicznych jest naruszeniem ustawy o wykroczeniach przeciwko porządkowi i pokojowi.

Ogólna sesja Sądu Najwyższego przegłosowała większością głosów swój wyrok odnośnie piosenki „Bojna Čavoglave” wykonywanej przez nacjonalistycznego muzyka Marko Perkovicia „Thompsona”. Sędziowie rozstrzygnęli, że wykonywanie oryginalnej wersji utworu z okrzykiem „Za ojczyznę, gotowi” (po chorwacku „Za dom, spremni” nie narusza przepisów o wykroczeniach przeciwko porządkowi i pokojowi.

Sprawą zajęto się z powodu niejasności i często odmiennej interpretacji prawnej wspomnianego prawa. Chociażby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że używanie okrzyku nacjonalistycznej formacji Ustaszy, rządzącej Chorwacją w czasie II wojny światowej, jest złamaniem wymienionej wyżej ustawy. Sąd Najwyższy zajął się z kolei piosenką Perkovicia, bo postępowanie w jej sprawie prowadziła policja w mieście Szybenik.

Zespół „Thompson” jeszcze przed wyrokiem Sądu Najwyższego wydał specjalne oświadczenie, nazywając siebie ofiarą nagonki prowadzonej przez lewicowe i liberalne media. Przypomniał on również, że utwór powstał w czasie wojny narodowowyzwoleńczej prowadzonej przez Chorwatów przeciwko Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Na podstawie: narod.hr, jutarnji.hr.