Blisko dziesięć milionów koron przeznaczy policja w Szwecji na program walki z przestępstwami wynikającymi z nienawiści, w tym przede wszystkim skierowanymi wobec dziennikarzy. Przedstawiciele mediów są szczególnie niemile widziani w imigranckich dzielnicach trzech największych szwedzkich miast.

Szwedzki komendant główny policji Dan Eliasson poinformował, że jego instytucja wydzieli blisko 10 milionów koron szwedzkich (ok. 440 tys. złotych), na zapobieganie oraz badanie przypadków przestępstw popełnionych z nienawiści. Priorytetem ma być przede wszystkim walka z nasilającą się agresją wobec dziennikarzy, która stała się udziałem mniejszości etnicznych i religijnych zamieszkujących Szwecję.

Przedstawiciele mediów są zwłaszcza niemile widziani w niektórych dzielnicach trzech największych miast kraju: Sztokholmu, Göteborga i Malmö. Eliasson zwrócił uwagę, że niechęć wobec dziennikarzy nie wydaje się zmniejszać, dlatego policjanci podejmą się rozmów z przedstawicielami poszczególnych szwedzkich regionów, aby jak najlepiej zaplanować rozdysponowanie wspomnianych funduszy.

Policja twierdzi także, iż chce być należycie przygotowana do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, ponieważ w trakcie przedwyborczej kampanii będzie musiała zmagać się z wieloma zagadnieniami.

Na podstawie: friatider.se.