Szwedzka policja zatrzymała dwóch obywateli Iraku podejrzanych o przetrzymywanie trójki uczennic liceum w charakterze niewolnic seksualnych. Funkcjonariusze podczas przesłuchania mężczyzn musieli skorzystać z tłumacza posługującego się językiem kurdyjskim. Dodatkowo okazało się, że imigranci byli już skazywani za przestępstwa narkotykowe, ale mimo to nie zostali deportowani.

Według szwedzkiej prokuratury w ubiegły czwartek i piątek trójka licealistek w wieku 15-16 lat byłą przetrzymywana przez dwóch 30-letnich mężczyzn. Najprawdopodobniej nastolatki zostały odurzone narkotykami, a następnie brutalnie zgwałcone jako niewolnice seksualne. Zostały one uwolnione po akcji policji powiadomionej przez jedną z licealistek, której udało się uciec.

Sprawcami wspomnianych wyżej przestępstw są dwaj obywatele Iraku. Do ich przesłuchania konieczne było zatrudnienie tłumacza posługującego się językiem kurdyjskim. Co ciekawe, rozprawa dotycząca tymczasowego aresztowania jednego z mężczyzn została opóźniona, bo tłumacz obawiał się złożenia przysięgi i tym samym podania swojego nazwiska przy zatrzymanym Kurdzie.

Obaj iraccy obywatele nie pierwszy raz mają do czynienia ze szwedzkim wymiarem sprawiedliwości. Byli oni w przeszłości skazywani za przestępstwa narkotykowe, a dodatkowo jeden z nich był skazany na osiem miesięcy więzienia za napaść. Mimo to obaj imigranci nie zostali deportowani i mogli swobodnie przebywać na terytorium Szwecji.

Na podstawie: friatider.se, sverigesradio.se.