Syryjska Arabska Agencja Prasowa poinformowała o spotkaniu szefów służb specjalnych Syrii i Turcji, którzy mieli rozmawiać ze sobą w rosyjskiej stolicy. Przedstawiciel Syrii miał jednoznacznie mówić o kontynuacji ofensywy przeciwko wspieranym po części przez Turcję „rebeliantom”, ale pojawiają się też informacje na temat wzajemnych negocjacji o rozwiązaniu problemu z siłami kurdyjskimi.

Według informacji podanych przez agencję SANA, stronę syryjską w rozmowach z przedstawicielami Rosji i Turcji reprezentował generał Ali Mamlouk. Miał on wezwać Turków do przestrzegania zasady suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej, jej niezależności i integralności terytorialnej. Z tego powodu wezwał on tureckie wojska znajdujące się na syryjskim terytorium do jego natychmiastowego i pełnego wycofania.

Ponadto przewodniczący syryjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział, że Syryjska Armia Arabska (SAA) będzie kontynuować swoją walkę z terroryzmem, dlatego zamierza dalej prowadzić ofensywę wojskową zmierzającą do wyzwolenia reszty prowincji Idlib. Mamlouk miał też podkreślić wykorzystywanie przez „rebeliantów” cywili jako żywych tarcz.

Nieco więcej informacji o rozmowach w Moskwie podała z kolei agencja Reuters. W swojej depeszy podkreśliła ona przede wszystkim, że to pierwsze spotkanie oficjeli z obu państw od wielu lat. Mamlouk miał w rozmawiać z szefem tureckiego wywiadu, Hakanem Fidanem, natomiast według informatorów Reutersa poruszali oni również temat obecności kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony (YPG) na północy Syrii.

Na podstawie; sana.sy, reuters.com.