israhellNa Zachodnim Brzegu Jordanu doszło wczoraj (01.01) do starć miejscowych Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami. W wyniku działań wojsk Izraela, poważnie rannych zostało około 30 osób.

Do starć z miejscową ludnością doszło na targowisku na jednej z wiosek, gdzie izraelskie służby specjalne przeprowadziły akcję mającą na celu aresztowanie jednego z działaczy grupy „Islamski Dżihad”. W jej wyniku zniszczone zostały praktycznie wszystkie obecne na targu stoiska z warzywami, wojsko użyło również w kierunku tłumu gumowych kul oraz gazu łzawiącego. Zaatakowani Palestyńczycy odpowiedzieli kamieniami.

Izrael pytany przez zachodnie media nie skomentował opisywanych wydarzeń. Przedstawiciele prasowi Sił Obronnych Izraela poinformowali jedynie, że w dniu 1 stycznia 2013 aresztowali jednego z bardziej znanych działaczy „wyraziście antyizraelskiej” organizacji „Islamski Dżihad”.

Zachodni Brzeg Jordanu zamieszkuje obecnie 2,3 mln Palestyńczyków i zaledwie 475 tys. Żydów. Ci drudzy zajmują 141 kolonii zbudowanych z inicjatywy władz Izraela po wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Zobacz również:
Izrael nie rezygnuje z nielegalnego osadnictwa w okupowanej Palestynie