strajkZałoga sosnowieckiego zakładu kontynuuje strajk generalny. Jego start nastąpił we środę 27 lutego o godzinie 13:00. Postulaty protestujących pracowników dotyczą warunków materialnych. Domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia, jak również podwyżek wynagrodzenia.

Strajk motywowany jest sytuacją w zakładzie, który do niedawna zatrudniał 1200 osób, zaś na ten moment jest to liczba 600 osób. Miejsca zwolnionych zajęły firmy zewnętrzne. Pracodawca jasno deklarował, iż należy spodziewać się fali kolejnych zwolnień również w tym roku.

Do akcji solidarnie przystąpili pracownicy drugiej i trzeciej środowej zmiany. W czwartek (druga doba protestu) do strajkujących przyjechał Roberto Pavarini w roli reprezentanta włoskiego koncernu Bitron. W trakcie negocjacji przedstawił on protestującym treść porozumienia, która została przez władze związkowe odrzucona i skategoryzowana jako „nie do przyjęcia”.

Na ten moment produkcja w sosnowieckim zakładzie wytwarzającym podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD nie jest realizowana. Uczestniczący w protestach pracownicy przy wsparciu załóg m.in. z kopalni znajdują się na stołówce, bądź pilnują bram wejściowych zakładu.

na podstawie: solidarnosc.org.pl