Związek Miast Polskich podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego opowiedział się za zmianami w zasadach dotyczących wypłat z programu 500 plus oraz z dodatkowych emerytur. Miałyby one przysługiwać jedynie osobom, które wcześniej zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.

W imieniu Związku Miast Polskich propozycję przedstawił Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu tej organizacji oraz były wiceminister za rządów Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem dodatkowe świadczenia wypłacane przez państwo, takie jak 500 plus czy czternasta emerytura, powinny przysługiwać jedynie osobom mającym za sobą przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19.

Wójcik w rozmowie z mediami podkreślił, że zdaje sobie sprawę z kontrowersyjności poglądu Związku Miast Polskich, ale nie jest to powód, aby nie dyskutować nad takim rozwiązaniem. Miałoby ono bowiem pomóc w walce z pandemią koronawirusa.

To niejedyny pomysł Związku Miast Polskich związany z COVID-19. Samorządowcy chcieliby również stworzyć bilans osób po 60. roku życia, czym miałyby zająć się ośrodki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wójcik nawet nie ukrywa, że pod płaszczykiem „wiedzy o potrzebach zdrowotnych Polaków” tak naprawdę pytano by o chęć zaszczepienia się przez osoby starsze.

Samorządowcy postulują również wprowadzenie kar dla osób mających dezorganizować system szczepień. Zdaniem Wójcika przeciwnicy preparatów celowo się zapisują, aby następnie nie przychodzić na szczepienie i w ten sposób paraliżować działanie placówek medycznych. Dodatkowo samorządy, które zaszczepią największa ilość osób, miałyby z tej okazji otrzymywać dodatkowe środki finansowe z budżetu centralnego.

Na podstawie: businessinsider.com.pl, money.pl.