Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zamierza spełnić swoje zapowiedzi sprzed ponad półtora tygodnia. Zapowiada więc przyjęcie specjalnej ustawy, dzięki której uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zatrudnieni na podstawie jednej pieczątki. Poza tym ukraińskie rodziny mają otrzymać wypłaty w ramach programu 500 plus.

Na kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę Maląg zapowiadała, że rząd Mateusza Morawieckiego jest przygotowany na przyjęcie ukraińskich uchodźców. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej twierdziła też, że w naszym kraju jest niskie bezrobocie, dlatego polski rynek pracy powinien być w stanie wchłonąć kolejnych obcokrajowców.

Dzisiaj polityk Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziała przeforsowanie przez parlament specjalnej ustawy. Ułatwiłaby ona otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców, co miało już zostać uzgodnione z lobby biznesowym. Maląg twierdzi, że obywatele Ukrainy dzięki jednej pieczątce mogliby po przyjeździe do Polski właściwie od razu szukać zatrudnienia.

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć nie tylko na udogodnienia w dostępie do polskiego rynku pracy. Maląg już wcześniej zapowiedziała wypłaty dla ukraińskich rodzin w ramach programu 500 plus. O świadczenie rodzinne będą mogły zwrócić się wszystkie osoby, które po 24 lutym przekroczyły polsko-ukraińską granicę.

Na podstawie: rmf24.pl, gazetaprawna.pl.

Zobacz również: