Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku do Polski przywieziono blisko 4,58 miliona ton węgla z zagranicy, a więc o 270 tysięcy ton więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej surowca eksportuje do naszego kraju Rosja, która chcąc sprzedać go jeszcze więcej planuje obniżyć jego ceny na potrzeby zagranicznych odbiorców.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na dane Eurostatu zauważa, że 69 proc. importowanego do Polski węgla pochodzi właśnie z Federacji Rosyjskiej. Ogółem jeśli utrzyma się obecny trend wzrostowy, wówczas do końca roku zostanie pobity ubiegłoroczny rekord związany właśnie z zakupem tego surowca spoza granic naszego kraju. Wówczas do Polski trafiło blisko 20 mln ton węgla, zaś 13,5 mln tony sprzedali Rosjanie.

Rosyjscy producenci są przy tym zainteresowani dalszą ekspansją na polski rynek, dlatego chcą obniżyć ceny węgla dostarczanego do Polski. W tym celu rosyjscy eksporterzy negocjują z państwowymi kolejami RŻD, aby przekonać je do obniżenia stawek przewozowych za transport wspomnianego surowca. Obecnie rosyjskiemu przewoźnikowi nie opłaca się jednak zmniejszenie swoich taryf, stąd mogą tego dokonać też tamtejsi producenci znajdujący się w świetnej kondycji finansowej.

Na podstawie: dziennik.pl.