Ministerstwo Finansów ma w najbliższych dniach opublikować nowe dane na temat przychodu państwa z tytułu podatku VAT. Uszczelnienie systemu w ostatnich miesiącach spowodowało spory wzrost wpływów z tej daniny, które w kwietniu wyniosły około 14,5 miliarda złotych, czyli o 2,1 miliarda złotych więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

„Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na źródła w rządzie Beaty Szydło, pisze o tym, iż w najbliższych dniach resort finansów opublikuje najnowsze dane dotyczące wpływów do państwowego budżetu z tytułu podatku VAT. W kwietniu państwo miało uzyskać ogółem ok. 14,5 mld złotych przy 12,4 mld zł w analogicznym okresie sprzed roku, co oznacza tym samym wzrost o blisko 17 proc. w skali roku. Dodatkowo analizując kwietniową dynamikę wpływów z podatku VAT można wywnioskować, iż w pierwszych czterech miesiącach tego roku udało się zrealizować 40 proc. planów tegorocznych wpływów.

Ministerstwo Finansów zarządzane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego nie musi się tym samym przejmować nawet faktem, iż nie udało się utrzymać trendu z pierwszych miesięcy tego roku, kiedy wpływy z VAT rosły nawet o 40 proc. w stosunku do 2016 r. Jednocześnie nie sprawdziły się przewidywania niektórych ekspertów, którzy uważali, że dane publikowane przez rząd są wynikiem kilku księgowych sztuczek, wśród których najczęściej wymieniano zlikwidowanie możliwości rozliczania VAT-u raz na kwartał.

Potwierdzenia w faktach nie mają też inne dywagacje przeciwników rządu, które dotyczyły zagrywki resortu finansów z końca ubiegłego roku, kiedy wypłacił on podatnikom zwroty jakie powinien przekazać im w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku. Skutkiem takich działań był drastyczny spadek dochodów z VAT-u w grudniu, ale już w pierwszych dwóch miesiącach tego roku były one odpowiednio wyższe.

Na podstawie: forsal.pl, dziennik.pl.