tesak2W sprawie, o której pisaliśmy trzy dni temu, zapadł oczekiwany, acz absurdalny wyrok. Sąd rejonu kuncewskiego skazał Maksima Marcinkiewicza (ps. „Tesak”) na pięć lat kolonii karnej z powodu rzekomego „nawoływania do nienawiści” na popularnym serwisie społecznościowym VKontakte (rosyjskojęzyczny odpowiednik Facebooka). Feralnymi materiałami stały się trzy filmy wideo, zamieszczone przez Tesaka – w tym recenzje filmów „Stalingrad” oraz „Okolofutbola”. O absurdalnych pomówieniach o „nawoływanie do nienawiści” szerzej w poprzednim wpisie.

Obrona od razu zapowiedziała odwołanie się od wyroku. 5 lat w kolonii karnej to najwyższa możliwa kara, jaka groziła Tesakowi w związku z postawionymi mu przewinieniami, naruszającymi według sądu paragraf 282 (odpowiednik polskich art. 256 oraz 257 kk., czyli popularne „za nawoływanie do nienawiści”). Tesak nie przyznaje się do winy i już dużo wcześniej na znak protestu wobec zatrzymania, podjął głodówkę. Według jego adwokata, Marcinkiewicz w przeciągu ponad dwumiesięcznej głodówki stracił przynajmniej 40 kilogramów.

Działając m.in. w ramach ruchu „Restrukt”, Tesak był niejednokrotnie krytykowany za używanie przemocy wobec pedofilów (!). Pedofile byli samodzielnie namierzani i karani przez nacjonalistów. Jednym z nich był osobisty doradca Władimira Putina, Eduard Bagirov. Marcinkiewicz był już wcześniej karany za „nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym”.

na podstawie: rusplt.ru