Rosyjski parlament nakazał rozpoczęcie dochodzenia w sprawie amerykańskich grup medialnych działających na terenie kraju, aby zbadać czy ich aktywność jest zgodna z rosyjskim prawem. Tym samym Duma Państwowa zareagowała na wniosek amerykańskiej demokratycznej senator Jeanne Shaheen, która chce przeanalizować związek pomiędzy szerzeniem dezinformacji a relacjami rosyjskiego rządu i stacji telewizyjnej Russia Today.

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła uchwałę, na mocy której instytucje państwowe przeprowadzą audyt wśród amerykańskich grup medialnych działających na terenie Rosji, takich jak CNN, Radio Liberty czy The Voice of America. Śledztwo, którym zajmie się parlamentarna komisja polityki informacyjnej, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, ma dotyczyć tego czy wspomniane wyżej media działają zgodnie z rosyjskim prawem. Jednocześnie politycy rządzącej Jednej Rosji nie ukrywają, że jest to ich odpowiedź na inicjatywę podjętą w zeszłym tygodniu w Senacie Stanów Zjednoczonych.

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen złożyła bowiem w zeszłym tygodniu projekt ustawy, który pozwalałby na zbadanie działalności rosyjskich mediów na amerykańskim rynku. Jej zdaniem należy poddać analizie relacje nadającej w kilku językach stacji Russia Today z rosyjskim rządem, a dokładniej czy rosyjskie medium szerzy propagandę i dezinformację w porozumieniu z władzami na Kremlu.

Rozgłośnia radiowa Voice of America należy oficjalnie do amerykańskiego rządu federalnego, natomiast Radio Liberty jest organizacją pozarządową działającą dzięki grantom amerykańskiego Kongresu. Telewizja CNN jest natomiast własnością prywatnego koncernu medialnego.

Na podstawie: breitbart.com, usatoday.com.