wola-ludu15 września w Moskwie odbyła się demonstracja Antikap 2013, będąca wspólną inicjatywą kilku różniących się od siebie ugrupowań politycznych, które łączy sprzeciw dla obecnego systemu i putinowskiego reżimu. W skład nieformalnej koalicji organizującej tegoroczny antykapitalistyczny pochód ulicami Moskwy, weszli również autonomiczni nacjonaliści z ruchu Wola Ludu.

Nacjonaliści z Woli Ludu uformowali na manifestacji własny blok, otoczony tematycznymi transparentami, nad którym powiewały czarne flagi symbolizujące opór wobec systemu. Czoło nacjonalistycznej kolumny otwierał baner z hasłem „Za wolny naród – bez władzy panów”, odnoszący się do wznoszonych tego dnia haseł, uderzających we władzę oligarchów, państwo policyjne i bankierów. Skandowano między innymi: „Precz z reżimem KGB”, „Młodość, Rosja, Rewolucja”, „Wojna pałacom – pokój chatom” czy „Wolni, socjalni, narodowi”.

„(…) Nie potrzeba nam wymiany jednych marionetek na drugie. Nie potrzebujemy kosmetycznych pseudoreform, które nie wpływają w żaden sposób na fundamenty obecnego wadliwego systemu. Tylko wszechobecna samoorganizacja ludzi, przebudzenie świadomości społeczeństwa o wrogości rządu, a także tworzenie niezależnych i alternatywnych struktur może doprowadzić do prawdziwego wyzwolenia społecznego (…)” – głosił manifest Woli Ludu opublikowany w związku z manifestacją w Moskwie.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa różniących się od siebie na wielu politycznych płaszczyznach ugrupowań w Rosji, które demonstrują wspólnie przeciwko obecnemu rządowi. Pierwsze tego typu przedsięwzięcia zaczęto organizować w grudniu 2011 roku po sfałszowanych wyborach parlamentarnych, w wyniku czego władzę ponownie objęła putinowska partia Jedna Rosja. Wówczas nawiązano też pierwsze kontakty (także z rosyjskimi nacjonalistami), których efekty obserwować można w postaci coraz liczniejszych antyrządowych demonstracji w całej Rosji.

Wola Ludu (rus. Народная Воля) to w miarę świeża formacja autonomicznych nacjonalistów w Rosji, która powstała na gruzach ugrupowania Wolnica (Вольница). W wyniku nasilających się represji władz wobec aktywistów Wolnicy, nacjonaliści byli zmuszeni zakończyć działalność w dotychczasowej formie i powołać nowy projekt, jakim jest działająca coraz prężniej Wola Ludu. O zapowiadanej zmianie taktyki działania przez narodowych rewolucjonistów z Wolnicy pisaliśmy tutaj.

na podstawie / zdjęcia: ru.narvol.org

antikap2013-wola-ludu-01

antikap2013-wola-ludu-02

antikap2013-wola-ludu-03

antikap2013-wola-ludu-04

antikap2013-wola-ludu-05