W „Dzienniku Gazecie Prawnej” opublikowany został tekst podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego, poświęcony głównie „nowej architekturze światowej gospodarki”. Szef rządu zachwala w nim zwłaszcza masowy napływ zagranicznych inwestorów, dzięki którym Polska jest „europejskim liderem pod względem utworzonych miejsc pracy”.

Według Morawieckiego dwa lata temu „wraz z pandemią rozpoczął się nowy rozdział w historii świata”. Do budowy nowego systemu gospodarczego Zachód zmusiła jednak głównie wojna na Ukrainie. Polska zgodnie z jego planami ma „stać się ważnym punktem nowej architektury gospodarczej świata”.

Następnie premier w artykule zachwala własną politykę ekonomiczną. Twierdzi, że gdyby nie jego działania „nie udałoby się uratować setek tysięcy przedsiębiorstw i ponad 6 mln miejsc pracy”. Tym samym pandemia koronawirusa miała pokazać znaczenie „kooperacji rynku i państwa”.

Poza tym „przezorna i dalekowzroczna polityka” miała stać się „znakiem rozpoznawczym” rządu Morawieckiego, a to przekłada się na stabilność naszego kraju. Między innymi dlatego Polska „jest magnesem przyciągającym zagranicznych inwestorów”.

Morawiecki zachwala więc przejmowanie polskiego rynku przez obcy kapitał. Podkreśla, że „w 2021 r. odnotowaliśmy rekordowo wysoki napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych”, co przełożyło się na trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod tym właśnie względem. Polska ma być także „europejskim liderem pod względem miejsc pracy utworzonym dzięki inwestorom zagranicznym”.

Zdaniem szefa rządu właśnie w ten sposób „wykorzystujemy szanse związane z koniecznością skracania łańcuchów dostaw” oraz „bierzemy na siebie odpowiedzialność za wzmocnienie odporności europejskiej gospodarki”.

Na podstawie; gazetaprawna.pl.