Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na ominięcie procedur związanych z legalizacją pobytu imigrantów w naszym kraju. Próbują oni więc delegować ich do pracy w Polsce poprzez powiązane z nimi spółki zarejestrowane zagranicą, lub też załatwiają im możliwość studiowania na prywatnych uczelniach, co umożliwia im również znalezienie legalnego zatrudnienia.

Dziennik „Rzeczpospolita pisze w swoim dzisiejszym wydaniu, że pracodawcy w Polsce są coraz bardziej zniecierpliwieni procedurami administracyjnymi, które są długotrwałe i ostatnio kończą się nawet koniecznością wypłaty odszkodowań obcokrajowcom. Z tego powodu „janusze biznesu” znaleźli kolejny sposób na oszukanie państwa i realizację pożądanej przez nich polityki imigracyjnej.

Jak na razie znaleźli oni dwa podstawowe sposoby na ominięcie przepisów. Pierwszy z nich polega na delegowaniu do Polski pracowników z innych państw Unii Europejskiej, co przynajmniej na miesiąc pozwala im znaleźć legalne zatrudnienie. W tym czasie przedsiębiorcy mogą rozpocząć procedurę ubiegania się o przedłużenie im pobytu, przy czym Państwowa Inspekcja Pracy i Straż Graniczna mogą sprawdzić czy spółka delegująca rzeczywiście prowadzi działalność w swoim kraju.

Druga metoda związana jest z przepisami dotyczącymi studiowania w Polsce. Studenci spoza Unii Europejskiej mogą bowiem przebywać legalnie w Polsce, a także podejmować pracę, dlatego są coraz częściej rejestrowani zwłaszcza w prywatnych uczelniach. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach lawinowo rośnie zresztą liczba obcokrajowców uczących się na polskich uczelniach wyższych.

Na podstawie: rp.pl.