alternatywa-dla-czechCzescy przeciwnicy imigracji skupieni wokół Bloku Przeciwko Islamowi utworzyli komisję przygotowawczą, której celem jest rejestracja ugrupowania Alternatywa dla Czech. Ma ona nawiązywać w swoim programie do Alternatywy dla Niemiec.

Wśród trójki głównych założycieli ugrupowania znaleźli się socjolog Petr Hampl, wolnościowa działaczka Eva Hrindová oraz publicysta Petr Štěpánek, którzy w ostatnich miesiącach zorganizowali serię demonstracji w całych Czechach, sprzeciwiając się przyjęciu imigrantów spoza Unii Europejskiej. Poinformowali oni, że Alternatywa dla Czech (ApČ) będzie ugrupowaniem łączącym w sobie ideę narodową, liberalny konserwatyzm oraz eurosceptycyzm, wprost odwołując się do programu przygotowanego przez Alternatywę dla Niemiec (AfD) oraz do sposobów jej działalności.

Decyzję o stworzeniu oddzielnego ugrupowania podjęto już pod koniec kwietnia, kiedy działacze Bloku Przeciwko Islamowi zerwali porozumienie z parlamentarną partią „Świt – Narodowa Koalicja”, bowiem przeciwnicy islamizacji oskarżali ugrupowanie o niewywiązywanie się z uzgodnionych wcześniej warunków współpracy.

Powstanie nowego ugrupowania pochwalił instytut założony przez byłego prezydenta Vaclava Klausa, który uważa, że inicjatywa ta świadczy o przebudzeniu czeskiego społeczeństwa. Kalus pod koniec kwietnia był gościem kongresu AfD, gdzie skrytykował demonizowanie tej partii przez niemieckie media.

Na podstawie: denik.cz, lidovky.cz, parlamentnilisty.cz.