straz-granicznaOd 50 do 60 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej wraz ze sprzętem ma trafić na Węgry, gdzie będzie pomagać w patrolowaniu granicy węgiersko-serbskiej. Podobne działania zostały skrytykowane przez rząd Chorwacji, który nieprzychylnie patrzy się na ochronę granic strefy Schengen.

Decyzja o wysłaniu polskich funkcjonariuszy na Węgry zapadła podczas ostatniego szczytu przywódców Grupy Wyszehradzkiej w Brukseli. Wraz ze Strażą Graniczną na granicy węgiersko-serbskiej ma pojawić się pięć samochodów do obserwacji nocnej i dziennej oraz pięć wozów terenowych. Szczegóły techniczne całej akcji są obecnie omawiane przez resorty spraw wewnętrznych Polski i Węgier. na Węgrzech pojawili się już czescy żołnierze oraz słowaccy policjanci.

Akcja państw Grupy Wyszehradzkiej nie podoba się z kolei rządowi Chorwacji. Lewicowy minister spraw wewnętrznych tego kraju, Ranko Ostojić, określił te działania jako „nieprzyjazny gest” i stwierdził, że jeśli państwa Wyszehradu chcą naprawdę pomóc, powinny wysłać swoje oddziały na granicę Macedonii z Grecją.

Na podstawie: onet.pl, forsal.pl.