docklandsKontrowersje w Wielkiej Brytanii wywołała nowa propozycja świadczeń rentowych dla ofiar okresu „Troubles” w Północnej Irlandii, gdy okazało się, że 10 osób powiązanych z organizacjami paramilitarnymi jest upoważnionych do świadczeń, natomiast ustawa wyklucza takie świadczenia dla ofiar zamachów spoza Północnej Irlandii. Chodzi głównie o ofiary ataków IRA na terenie Anglii.

Wśród wykluczonych w propozycji są m.in. ofiary ataków republikanów w londyńskiej dzielnicy Docklands w 1996 roku. W ataku tym, pomimo wysłanego 90 minut wcześniej ostrzeżenia o wybuchu, zginęły dwie osoby a 39 zostało rannych. Żona jednej z ofiar napisała do premiera Davida Camerona list, w którym wyraża swoje oburzenie wykluczeniem ze świadczeń swojego męża, który w ataku doznał poważnych obrażeń (stracił nogę doznał uszkodzenia mózgu i został sparaliżowany).

Ustawa o świadczeniach dla osób stale niepełnosprawnych z powodu zamachów była jedną z głównych spraw, którymi zajmował się ostatnio parlament Północnej Irlandii. Dotyczy to około 400 osób, któe z powodu odniesionych ran nie są zdolne do pracy. Obecne przepisy nie określały kryteriów w jaki sposób ofiara została ranna przy przyznawaniu świadczeń, dlatego upoważnieni do nich byli także niektórzy członkowie zbrojnych grup, którzy odnieśli rany. Luka ta upoważnia do świadczeń sześciu członków organizacji lojalistycznych oraz czterech republikanów, którzy zostali poważnie ranni.

Jednak największe kontrowersje budzi nie zastosowanie ustawy dla ofiar spoza Północnej Irlandii. Ofiary zamachów na terenie Anglii mówią, że przeszły one przez to samo co ofiary w Ulsterze, a pominięcie ich byłoby niemoralne.
Jonathan Ganesh ze Stowarzyszenia Ofiar z Docklands powiedział, że przepisy powinny uniemożliwiać pobieranie świadczeń ludziom uwikłanym w działania zbrojne i aktywność terrorystyczną. Jego zdaniem natomiast w całej Anglii jest wiele osób, których bezpośrednio dotknęła przemoc związana z konfliktem północnoirlandzkim.
„Mam nadzieje, że terroryści z obu stron odniosą się do swojego sumienia i nie przyjmą świadczeń ze względu na pamięć wszystkich ofiar ich terrorystycznej działalności” – powiedział Ganesh.

Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), której działacze są autorami projektu świadczeń chce rozszerzenia ich na ofiary na terenie Anglii i wyłączenia ze świadczeń członków grup paramilitarnych. Jednak partia Sinn Fein zapowiedziała, że nie poprze wniosku jeśli wykluczy on byłych bojowników. Były radny z ramienia Sinn Fein, zarówno skazany zamachowiec związany z IRA jak i ofiara ataku terrorystycznego powiedział, że każda z tych ustaw musi być zastosowana na równi wobec wszystkich, którzy odnieśli szkody zdrowotne w wyniku konfliktu.

na podstawie: belfasttelegraph.co.uk