pope-abbasPapież Franciszek spotkał się w sobotę z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Podczas spotkania wręczył mu medalik, nazywając Abbasa „aniołem pokoju”. Wizyta Abbasa w Watykanie odbywa się kilka dni po tym, jak Watykan zapowiedział uznanie Palestyny.

Głowa Kościoła katolickiego oraz prezydent Palestyny odbyli w sobotę 20-minutową rozmowę, w związku z przyjazdem Abbasa na uroczystość kanonizacji dwóch palestyńskich świętych. Papież Franciszek nazwał Abbasa „aniołem pokoju”, wręczając mu specjalny medalion. W oświadczeniu wydanym przez Watykan można przeczytać, iż obaj przywódcy rozmawiali o izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym. Papież wyraził nadzieję na szybkie wznowienie rozmów na temat normalizacji stosunków Izraela i Palestyny.

Franciszek wykonał ten gest kilka dni po tym, jak Stolica Apostolska poinformowała, że podpisze dokument uznający państwo palestyńskie, a także regulujący działalność Kościoła katolickiego na Ziemi Świętej. Decyzję Watykanu skrytykował Izrael, który uważa ją za szkodliwą dla rozwoju procesu pokojowego.

na podstawie: maannews.com, christiantoday.com