Syryjska Armia Arabska od kilku dni kontroluje przytłaczającą większość regionu Wschodniej Guty, stąd po ofensywie syryjskiego wojska i jego sojuszników „rebelianci” kontrolują już tylko miasto Duma i jego okolicę. Powoli jednak dżihadyści z frakcji Armii Islamskiej opuszczają ten teren na mocy umowy z syryjskim rządem i są kierowani do prowincji Idlib, która wciąż jest areną walk pomiędzy zwaśnionymi przeciwnikami władz w Damaszku. Tymczasem do swoich domów we Wschodniej Gucie powróciło już 40 tysięcy osób.

Rozpoczęta pod koniec lutego ofensywa przyniosła spodziewane rezultaty, dlatego po ciężkich walkach syryjskie wojsko już od kilku dni kontroluje blisko 90 proc. zajmowanych wcześniej przez „rebeliantów” terytoriów Wschodniej Guty. Obecnie frakcja Armii Islamskiej (Dżajsz al-Islam) okupuje jeszcze miasto Duma wraz z pobliskimi terenami, ale jej bojownicy wraz ze swoimi rodzinami powoli opuszczają miejscowość, tak jak wcześniej uczyniła to między innymi wspierana przez Katarczyków grupa islamistów z Legionu al-Rahman.

Na mocy porozumienia pomiędzy Armią Islamską oraz Syrią i Rosją, terroryści wraz ze swoimi rodzinami są przewożeni podstawionymi autobusami do prowincji Idlib, a nad ich transportem czuwają przedstawiciele Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca. Jednocześnie transport jest skrupulatnie sprawdzany, aby w jego ramach nie przewożono materiałów wybuchowych lub osób porwanych w czasie trwającej pięć lat okupacji Wschodniej Guty przez islamskich radykałów.

W prowincji Idlib bojówkarzy Armii Islamskiej prawdopodobnie czekają kolejne ciężkie walki, tym razem z innymi grupami „rebeliantów”, bowiem wciąż trwają tam walki pomiędzy frakcjami skonfliktowanymi zresztą także we Wschodniej Gucie. Idlib jest również obiektem ataków ze strony rosyjskiego lotnictwa, które niszczy siedziby należące do islamistów.

Tymczasem życie we Wschodniej Gucie powoli wraca do normalności. Jak podają syryjskie media rządowe, na tereny wyzwolone i rozminowane już przez syryjskie wojsko wróciło blisko 40 tysięcy cywilów, a w niektórych miejscowościach wznowiono zajęcia w szkołach. Wciąż trwają jednak prace saperów sprawdzających drogi i domy w regionie na północny wschód od Damaszku, zaś syryjskie wojsko odkrywa kolejne tunele łączące poszczególne miejscowości kontrolowane wcześniej przez dżihadystów.

Na podstawie: sana.sy, almasdarnews.com, albaathmedia.sy.