Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miało ukrywać raport dotyczący faktycznej kondycji policji w Polsce, o której zresztą od dawna informowaliśmy na naszym portalu. Z dokumentu wynika bowiem, że funkcjonariusze masowo biorą udział w czynnościach, podczas których dopuszczają się nie mającej uzasadnienia przemocy, zaś Komenda Główna Policji przeciwdziała podobnym zjawiskom poprzez szkolenie „Zrozumieć zło” prowadzone przez… Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

O tym, iż raport opisujący prawdziwe oblicze polskiej policji jest zawstydzający, stąd został schowany do przysłowiowej szuflady przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, poinformowała jako pierwsza Wirtualna Polska. Komentujący tę sprawę szef wspomnianego resortu Mariusz Błaszczak oraz rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka twierdzili w rozmowie z dziennikarzami portalu, iż dokument obrazuje sytuację tej służby sprzed kilku lat, a rzeczywistość od tego czasu uległa znaczącej poprawie.

Okazuje się jednak, że ów dokument dotyczy przede wszystkim trzydziestu przypadków nieodpowiedniego zachowania policjantów, które były rozpatrywane przez Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2016-2017. Co ciekawe, sprawy te zostały przekazane do RPO w ramach „informacji pozaskargowej” przez same MSWiA, prowadzące nadzór nad policjantami w Polsce. Dodatkowo część takich przypadków trafiła do biura RPO po tym jak zostały one opisane przez media, lecz większość nie znajdowała się wcześniej w sferze zainteresowania dziennikarzy.

Z dokumentu wyłania się przerażający obraz polskiej policji, który jednak jest doskonale znany większości osób, mających kiedykolwiek do czynienia ze „stróżami prawa”. RPO rozpatrywał więc między innymi sprawę śmierci przy interwencji policjantów, torturowanie nastolatka podejrzanego o włamanie do piwnicy, wywiezienie do lasu i zmuszenie do przyjęcia czterech mandatów karnych, kilka przypadków pobić, czy też nakłanianie zatrzymanego do odbycia seksu oralnego z policjantem.

Warto przy tym podkreślić, że Komenda Główna Policji nie tylko twierdzi, iż obecny stan policji w Polsce już się zmienił, ale dodatkowo wciąż prowadzone są szkolenia mające poprawić funkcjonowanie tej służby. Wspomniany Ciarka zwraca tutaj uwagę na kurs „Zrozumieć zło”, który prowadzony jest przez… Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i nie dotyczy one oczywiście przeciwdziałania policyjnej przemocy, ale ma pomóc „stróżom prawa” w zwalczaniu przestęp przeciwko mniejszościom.

Głównym powodem występowania podobnych spraw jest bezkarność policji, spowodowana przede wszystkim faktem, iż jedynymi świadkami takich spraw są właśnie funkcjonariusze, dlatego najczęściej są one umarzane przez wymiar sprawiedliwości. Istnieje tym samym „niebieski mur” tworzony właśnie przez chroniących siebie nawzajem policjantów.

Na podstawie: wp.pl.