KFORKluczowy świadek w sprawie zbrodni wojennych w Kosowie, mający zeznawać przeciwko wysokiemu urzędnikowi Kosowa, został znaleziony martwy w Niemczech. Informację tę potwierdzili przedstawiciele misji Unii Europejskiej w Kosowie (EULEX).

„- EULEX potwierdza, że Agim Zogaj, znany jako „świadek X” w sprawie masakry w Klecka, został znaleziony martwy w parku w Niemczech” – czytamy w oświadczeniu. Dodano, że władze niemieckie prowadzą niezbędne czynności śledcze mające ustalić okoliczności śmierci świadka.

Według doniesień mediów, Zogaj zgodził się zeznawać w sprawie Fatmira Limaja, jednego z prominentnych dowódców albańskich terrorystów z Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), która walczyła przeciwko Serbom o oderwanie serbskiej prowincji w latach 1998-1999.

Zogaj, jako były członek UCK, był pod bezpośrednim dowództwem Limaja podczas masakry w miejscowości Klecka, gdzie zamordowano nie-albańskich cywilów. We wrześniu Limaj, wraz z dziewięcioma innymi podejrzanymi został oskarżony o zbrodnie wojenne przeciwko cywilom i jeńcom, których miał dopuścić się w czerwcu 1999 roku. Od zeszłego tygodnia przebywa w areszcie domowym, gdzie ma oczekiwać rozpoczęcia procesu.

Limaj jest obecnie jednym z najważniejszych polityków w Kosowie, wiceprezesem rządzącej Demokratycznej Partii Kosowa premiera Hasima Thaci, który również oskarżany jest o ciężkie przestępstwa, w tym handel bronią, narkotykami oraz organami serbskich więźniów. Limaj był ministrem transportu w poprzednim rządzie.

Tożsamość „świadka X” była trzymana w ścisłej tajemnicy, miało to ustrzec go przed zemstą byłych towarzyszy i utrzymać przy życiu do momentu rozpoczęcia procesu, który ma wystartować w przyszłym miesiącu. Niemieckie media donoszą, że Zogaj był objęty programem ochrony świadków i wywieziony z Kosowa.

Limaj był sądzony za zbrodnie wojenne przed międzynarodowym trybunałem ds. byłej Jugosławii w Hadze. Został uniewinniony w 2007 roku. Wsparcia terrorystycznej UCK udzielił Sojusz Północnoatlantycki, który zaatakował Jugosławię. Poparcia dla utworzenia państwa Kosowo na serbskim terytorium udzieliła UE, USA oraz wiele krajów europejskich (w tym Polska), legitymizując tym samym działalność kolejnych jego rządów.