pospolitost-santaNacjonaliści ze Słowackiej Wspólnoty (Slovenská pospolitosť) rozpoczęli 6 grudnia kampanię pod hasłem „Nie dajmy ukraść naszych świąt”. Jej celem jest zwrócenie uwagi słowackiego społeczeństwa na problem komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia, w którą dali się wpędzić wszyscy Europejczycy, przy okazji zatracając ich prawdziwe znaczenie.

Kampania trwająca od 6 do 24 grudnia w sporym stopniu „uderza” w symbol komercjalizacji świąt – brodatą postać w czerwono-białym stroju, stworzoną na potrzeby amerykańskiego koncernu Coca Cola. To właśnie „Santa Claus” był jedną z pierwszych prób podjętych przez wielkie koncerny, w celu wykorzystania religijnych i narodowych zwyczajów do własnych potrzeb, a uściślając – zysku.

„Amerykański imperializm rozwinął się tak bardzo, że jego symbole są rozpowszechniane niemal na całym świecie. Santa Claus, Coca Cola, McDonalds – to wszystko jest dla naszego kraju obce i szkodliwe. Dlaczego tak się stało? Mamy przecież własne obyczaje, słowackie i słowiańskie tradycje, które musimy zachować, aby posiadać własną tożsamość. Importując te rzeczy do społeczeństwa sprawiamy, że nasza tożsamość zanika” – piszą słowaccy nacjonaliści.

Przez okres kończącej się dzisiaj kampanii, nacjonaliści rozprowadzali tematyczne ulotki, wlepki oraz plakaty, jak również nagrywali humorystyczne filmiki promujące akcję – jeden z nich prezentujemy poniżej. Ponadto aktywiści Słowackiej Wspólnoty zachęcali do objaśniania dzieciom prawdziwego znaczenia świąt Bożego Narodzenia, ograniczania świątecznych zakupów do wymaganego minimum (aby nie dać się wpędzić w „świąteczny” konsumpcjonizm), a także agitowali za bojkotem produktów marki Coca-Cola i sklepów udekorowanych w amerykańskie symbole komercjalizacji świąt.

Slovenská pospolitosť to najdłużej istniejąca organizacja nacjonalistyczna na Słowacji. Przez lata swojej działalności była wielokrotnie delegalizowana, a jej aktywiści do chwili obecnej spotykają się z licznymi szykanami i represjami ze strony systemu. Na podwalinach organizacji powstała partia polityczna Naše Slovensko (Nasza Słowacja), która od 2010 roku bierze udział we wszystkich organizowanych wyborach.

na podstawie: pospolitost.wordpress.com