Poseł Marek Jakubiak z ruchu Kukiz’15, w przeszłości bardzo promowany przez umiarkowane środowiska narodowe, zamierza sprzedać swoje sztandarowe przedsięwzięcia, a więc sieć trzech browarów. Wśród inwestorów zainteresowanych ich przejęciem mają znajdować się firmy z Chin oraz Stanów Zjednoczonych, co mocno kolidowałoby z jego wcześniejszymi nawoływaniami do pielęgnowania patriotyzmu gospodarczego oraz wspierania polskich przedsiębiorców.

Jakubiak przez wiele lat był promowany w prawicowych mediach jako twórca sukcesu polskich browarów, które rzuciły wyzwanie słabej jakości produktom zagranicznych koncernów, a tym samym zrewolucjonizowały rynek polskich browarów regionalnych. Od trzech lat właściciel firmy Browary Regionalne Jakubiak poświęca się jednak z różnym skutkiem polityce i jako parlamentarzysta, jak sam przyznaje, nie jest już w stanie poświęcać się w pełni zadaniom biznesowym.

Z tego powodu poseł ruchu Kukiz’15 wystawił na sprzedaż swoje trzy sztandarowe marki, jakimi są browary w Ciechanowie, Bojanowie i Lwówku, przy czym już wcześniej sprzedał Tenczynek inwestorowi związanemu z byłym lewicowo-liberalnym politykiem Januszem Palikotem. Jakubiak liczy, że za wszystkie trzy podmioty otrzyma łącznie 108 milionów złotych.

Parlamentarzysta, kreujący się przez kilka lat na narodowca oraz obrońcę polskiego biznesu, nie wyklucza sprzedaży swoich browarów inwestorom z Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stanów Zjednoczonych, ponieważ firmy z tych państw są zainteresowane przejęciem tego interesu. To o tyle „zaskakujące”, iż Jakubiak w swojej działalności często odwoływał się do patriotyzmu gospodarczego, domagając się między innymi promowania polskich produktów przez państwo polskie.

Na podstawie: wiadomoscihandlowe.pl, pb.pl.

Zobacz również:

Transseksualiści w Sejmie nie przeszkadzają właścicielowi „Ciechana”