Po boiskach piłkarskich w Wielkiej Brytanii biega pierwsza muzułmańska sędzina. Czarnoskóra kobieta zwraca na siebie uwagę przede wszystkim noszeniem hidżabu, nie ukrywając zresztą mocno konserwatywnych poglądów własnych rodziców. Jawahir Roble zachęca zresztą kobiety do większego zaangażowania w świat futbolu.

Historię imigrantki z Somalii opisuje portal Middle East Monitor. Roble w rozmowie z portalem podkreśla, że jej konserwatywni rodzice sprzeciwiali się jej zaangażowaniu w piłkę nożną, która miała być dla nich typowo męskim sportem. Sędzina nie odcina się zresztą od islamu, gdyż biega po boisku w hidżabie, czyli tradycyjnym stroju wymaganym od kobiet w większości państw muzułmańskich.

Somalijka podkreśla, że przez dłuższy czas ukrywała przed swoją rodziną fakt grania w piłkę nożną. Miał on wyjść na jaw, kiedy miała kilkanaście lat i wracała do domu ubłocona oraz spocona. Przez pewien czas nie mogła ona więc uprawiać tego sportu. Ostatecznie jednak zdobyła uprawnienia trenerskie, natomiast po kilku miesiącach została poproszona o sędziowanie w jednym ze spotkań.

Roble twierdzi, że do futbolu nie zniechęciła jej niewielka reprezentacja mniejszości w brytyjskim świecie piłki nożnej. Ma to ją wręcz napędzać, dlatego próbuje aktywizować inne kobiety i zachęcać do uprawiania sportu. Z tego powodu organizuje ona zresztą ćwiczenia fitness dla swoich sąsiadek w Londynie.

Na podstawie: middleeastmonitor.com.