We Francji przebywa obecnie rekordowa liczba imigrantów bez uregulowanego statusu pobytu. Brak ich umocowania prawnego nie przeszkadza jednak w udzielaniu im pomocy medycznej. W przyszłym roku szacowany koszt państwowej opieki zdrowotnej dla tych osób wyniesie blisko miliard euro. Pozostałe państwa europejskie nie są tak hojne dla obcokrajowców.

Tylko w ubiegłym roku z Państwowej Pomocy Medycznej (AME) skorzystało dokładnie 334 546 nielegalnych imigrantów. Rok wcześniej było ich o 5 proc., dlatego liczba beneficjentów programu wynosiła 318 106 osób. Ogółem tendencja w tym zakresie jest we Francji cały czas wzrostowa. W ciągu ostatnich piętnastu lat wspomniana liczba zwiększyła się dwukrotnie.

Po raz pierwszy kwota wydawana na opiekę medyczną dla osób przebywających we Francji nielegalnie wyniesie miliard euro. Taką sumę zapisano w rubryce o „kredytach płatniczych”, znajdującej się w Prawie Finansowym na 2021 r., które jest właśnie rozpatrywane przez tamtejszy parlament.

Francuski Urząd ds. Imigracji i Integracji jest jednak zadowolony z tego powodu. Urzędnicy chwalą się, że Francja wypada na tym tle dużo lepiej niż inne europejskie państwa, nie partycypujące w pełnych koszach opieki medycznej dla nielegalnych imigrantów. Choćby w Niemczech nieodpłatną pomoc w niepilnych przypadkach świadczą jedynie organizacje charytatywne.

Na podstawie: lefigaro.fr, fdesouche.com.