Najnowsze dane statystyczne dotyczące emigracji z Litwy są zatrważające. Z kraju naszego sąsiada w pierwszym półroczu bieżącego roku wyjechało prawie 32 tysiące mieszkańców, czyli o blisko 10 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Litwini wyjeżdżając do Europy Zachodniej liczą przede wszystkim na wyższe wynagrodzenia.

Litewski departament statystyki poinformował, iż do końca czerwca tego roku kraj opuściło 31,731 osób, a większość z nich uczyniło to już w styczniu i lutym. Tym samym w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku z państwa naszych sąsiadów wyemigrowało o 10 tys. osób więcej, a główną motywacją Litwinów jest brak perspektyw w kraju i możliwość otrzymania wyższych wynagrodzeń w państwach Europy Zachodniej.

Tamtejsi eksperci uważają jednocześnie, że wzrost liczby imigrantów jest związany z ogłoszeniem tego faktu przez osoby, które wyjechały wcześniej, aby uniknąć obowiązku opłaty ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym spora część Litwinów wyjechała do Wielkiej Brytanii, aby zdążyć przed wyjściem tego kraju z Unii Europejskiej i tym samym przed ewentualnymi utrudnieniami w swobodzie wjazdu na Wyspy Brytyjskie.

Emigracja i ujemny przyrost naturalny spowodowały już, że populacja Litwy zmniejszyła się od 1990 do bieżącego roku z 3,7 miliona osób do niecałych 2,8 miliona. Tylko od 2001 r. liczba ludności na Litwie zmniejszyła się aż o 16,8 proc.

Na podstawie: lrytas.lt.