Pracownicy i klienci IKEI w amerykańskiej Atlancie oprotestowali menu przygotowane z okazji Dnia Wyzwolenia od Niewolnictwa. Oddział szwedzkiego przedsiębiorstwa włączył w jego skład arbuza, a to właśnie nim w przeszłości mieli być karmieni niewolnicy pracujący w Stanach Zjednoczonych dla swoich białych właścicieli.

Od zeszłego tygodnia Dzień Wyzwolenia od Niewolnictwa (Juneteenth) jest świętem narodowym. Upamiętnia ono wydarzenie z 19 czerwca 1865 roku, gdy generał Gordon Granger wydał w Teksasie specjalny rozkaz. Na jego podstawie uwolnieni zostali dotychczasowi niewolnicy Amerykanów, dlatego data ta jest niezwykle ważna dla tamtejszych murzynów.

Z tej okazji oddział IKEI w Atlancie zdecydował się na stworzenie specjalnego menu dla swoich pracowników. W ten sposób koncern produkujący meble chciał „uhonorować czarnych Amerykanów”. Do menu włączono między innymi arbuza oraz smażonego kurczaka.

Nie spodobało się to jednak ani pracownikom IKEI, ani też jej klientom. Wypomnieli oni przedsiębiorstwu, że w czasach niewolnictwa murzyni byli karmieni przez swoich panów właśnie arbuzami. Ponadto menu nie było konsultowane z czarnoskórymi, dlatego znalazło się w nim również wiele innych potraw niezwiązanych z ich kulturą.

Na podstawie: rp.pl.