Holenderska policja aresztowała dziewięć osób imigranckiego pochodzenia, planujących zamach na premiera Marka Rutte oraz liderów opozycyjnych ugrupowań. Młodzi mężczyźni nie kryli swojej sympatii dla działalności terrorystów z Państwa Islamskiego, dlatego chcieli między innymi ściąć głowę Wilderosi podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych.

Spośród wszystkich zatrzymanych, osiem osób mimo swojego zagranicznego pochodzenia miało urodzić się w Holandii, natomiast jedna przyszła na świat w Afganistanie. Mężczyźni w wieku od 18 do 31 lat na co dzień mieszkają w Eindhoven i właśnie tam zostali zatrzymani przez holenderskie służby. Co prawda aresztowano ich w ubiegłym tygodniu, ale dopiero teraz ujawniono szczegóły.

Zatrzymani są podejrzewani o sympatyzowanie z samozwańczym kalifatem Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Podczas rewizji w ich domach zidentyfikowano nośniki danych, na których znajdowały się przede wszystkim zapisy ich rozmów. Wynika z nich, że dziewiątka imigrantów opracowywała plany zamordowania Rutte, szefa Partii Wolności Gerta Wildersa, lidera Forum na rzecz Demokracji Thierrego Baudeta i ministra zdrowia Hugo de Jonga z Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego.

Jeden z mężczyzn proponował dokonanie ataku terrorystycznego przy użyciu kałasznikowa w trakcie konferencji prasowej. Inny miał z kolei planować porwanie Wildersa, a następnie przeprowadzenie w mediach społecznościowych transmisji z dokonania jego dekapitacji. Tego typu pomysły miały być następstwem oglądania przez nich filmów z egzekucji dokonywanych przez Państwo Islamskie.

Podejrzani mieli ponadto podjąć próbę urządzenia sali fitness w garażu. Pod płaszczykiem tego rodzaju działalności odbywać miały się w rzeczywistości treningi islamskich terrorystów.

Prawnik części z zatrzymanych mężczyzn próbuje bagatelizować całą sprawę. Większość z nich miała być bowiem nieobecna w trakcie rozmów podsłuchanych przez służby, a ponadto większość z dialogów miała cechować się „humorem i sarkazmem”. Adwokat dodaje, że islamiści tak naprawdę jedynie się przechwalali, bo tak naprawdę są oni dobrze wykształceni i kończyli holenderskie uniwersytety.

Na podstawie: rtlnieuws.nl, polsatnews.pl, dutchnews.nl.