Organizatorzy „parady równości w Oslo zdecydowali się na odwołanie jej tegorocznej edycji. Wszystko za sprawą wczorajszej strzelaniny w jednym z barów dla homoseksualistów w centrum miasta. Irańczyk zabił dwóch uczestników imprezy, a jego działania zostały zakwalifikowane jako „skrajnie islamistyczny akt terrorystyczny”.

Według wstępnych ustaleń, do strzelaniny doszło na rogu dwóch ulic znajdujących się w centrum norweskiej ulicy. Sprawca zaczął strzelać jeszcze na zewnątrz lokalu, aby następnie wejść do jego środka. W wyniku użycia broni zginęły dwie osoby, natomiast kilka zostało poważnie rannych.

Pub, który był celem napastnika, jest znanym w Oslo miejscem spotkań dla homoseksualistów. Z tego powodu organizatorzy postanowili odwołać zaplanowaną na dzisiaj „paradę równości” w stolicy Norwegii. Jej zwolennicy zebrali się jednak w centrum miasta, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciwko przemocy.

Sprawcą ataku okazał się być Irańczyk posiadający norweskie obywatelstwo. 42-letni mężczyzna dodatkowo oddawał strzały z niezarejestrowanej broni. Policja bada obecnie, czy celem napastnika była także „parada równości”.

Czyn dokonany przez Irańczyka został zakwalifikowany do kategorii „skrajnie islamistycznego aktu terrorystycznego”, dlatego okręg policji w Oslo wprowadził tymczasowe uzbrojenie swoich funkcjonariuszy.

Na podstawie: aftenposten.no, nrk.no.

fot. nrk.no.