Irański prezydent Hasan Rowhani powiedział po spotkaniu ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem, że jego kraj jest orędownikiem integralności terytorialnej wszystkich państw regionu Bliskiego Wschodu, w tym także Syrii i Iraku. Erdoğan stwierdził natomiast, iż konieczne jest zwalczanie ugrupowań terrorystycznych, które swoimi działaniami szkodzą wizerunkowi muzułmanów.

Obaj politycy spotkali się w Pakistanie, gdzie odbywało się posiedzenie Organizacji Współpracy Gospodarczej (ECO) skupiającej dziesięć państw Azji Zachodniej i Środkowej. Podczas rozmów toczonych w Islamabadzie, Rowhani stwierdził, iż konieczne jest poszanowanie integralności terytorialnej Iraku i Syrii, co może pomóc w zaprowadzeniu pokoju i stabilności w regionie Bliskiego Wschodu. Irański prezydent nawiązał tym samym do działań tureckiego wojska, które prowadzi operacje wojskowe w obu wspomnianych państwach, choć władze w Bagdadzie jednoznacznie potępiły naruszenie ich granic przez Turków.

Turecki prezydent uważa natomiast, że priorytetem powinno być zwalczanie organizacji terrorystycznych, które poprzez nieludzkie działania wpływają negatywnie na postrzeganie muzułmanów na całym świecie. Ponadto według Erdoğana konieczne jest wypracowanie stałych mechanizmów pozwalających na uwolnienie regionu od konfliktów na tle etnicznym oraz sekciarskim, ponieważ niekorzystna jest sytuacja w której część państw w imię swoich interesów doprowadza do podpalenia innych bliskowschodnich krajów. Prezydent Turcji dodał, iż jego kraj uważa, że współpraca między Ankarą i Teheranem jest konieczna do rozwiązania problemów Bliskiego Wschodu.

Podczas szczytu państw ECO poruszano również inne kwestie, takie jak choćby współpraca energetyczna państw należących do tej organizacji. Ponadto Erdoğan stwierdził, iż konieczna jest współpraca państw islamskich w celu rozwiązania problemu Górnego Karabachu, stąd stanowisko Azerbejdżanu i potępianie działań Armenii powinny być tematem rozmów na szczeblu innych porozumień międzynarodowych. Rowhani skupił się za to na kwestiach ekonomicznych, dlatego w inauguracyjnym przemówieniu powiedział, że serce światowej gospodarki w najbliższych latach będzie bić w Azji.

ECO powstało w 1985 roku, a jej założycielami były Iran, Turcja i Pakistan. W kolejnych latach (głównie po rozpadzie Związku Radzieckiego) do organizacji przystąpiły także Afganistan, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Na podstawie: presstv.ir, hurriyetdailynews.com, irannewsdaily.com.