irak-protesty-W Iraku odbył się dwudniowy strajk generalny, którego celem było wyrażenie sprzeciwu wobec panującej w tym kraju korupcji dotykającej najwyższych szczebli władzy. Do protestów wezwał wcześniej szyicki duchowny Muktada as-Sadr, który od początku roku podejmuje działania przeciwko rządowi Hajdara al-Abadiego.

As-Sadr wezwał swoich zwolenników do strajku generalnego w piątek, a protest odbył się w niedzielę i poniedziałek. Szyicki duchowny i lider opozycji wobec rządów premiera Hajdara al-Abadiego z partii Zew Islamu, zapowiedział już kolejne demonstracje przeciwko korupcji trawiącej wszystkie, w tym najwyższe, szczeble władzy w Iraku. Od 9 do 11 września w meczetach i islamskich domach kultury mają odbyć się masowe głodówki przeciwników obecnych irackich władz.

Pierwsze duże manifestacje ruchu skupionego wokół as-Sadra miały miejsce w lipcu w Bagdadzie, gdzie tysiące ludzi starło się ze służbami bezpieczeństwa. W wyniku zamieszek zginęło kilka osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Coraz radykalniejsze akcje przeciwników rządu mają natomiast miejsce od marca bieżącego roku.

Według rankingu Amnesty International dotyczącego korupcji, Irak zajmuje 161. miejsce pośród 168 państw.

Na podstawie: presstv.ir, english.alarabiya.net.