Indyjski ambasador w Damaszku Man Mohan Bhanot po raz kolejny przypomniał o poparciu swojego kraju dla rządu i społeczeństwa Syrii. Dyplomata stwierdził, że jego kraj wspiera walkę syryjskich obywateli z ugrupowaniami terrorystycznymi, a także opowiada się za politycznym rozwiązaniem trwającego wciąż konfliktu, aby Syryjczycy mogli w spokoju budować dostatnią przyszłość swojego państwa.

W ambasadzie Indii w Damaszku odbyły się obchody 69. rocznicy ustanowienia Republiki Indii, a podczas tego wydarzenia indyjski ambasador potwierdził poparcie swojego kraju dla legalnych władz Syryjskiej Republiki Arabskiej. Bhanot wypowiedział się przede wszystkim pozytywnie o walce z ugrupowaniami terrorystycznymi, podkreślając wsparcie indyjskiego społeczeństwa dla zwalczania podobnych grup w celu budowania lepszej przyszłości syryjskiego państwa.

Dyplomata przypomniał jednocześnie, że jego kraj aktywnie uczestniczy w rozwoju indyjsko-syryjskiej współpracy na polach gospodarczym i kulturalnym, szczególnie w kwestiach kształcenia zawodowego i rozwoju instytutów zagranicznych obu państw. Dodatkowo Indie wyślą w przyszłym miesiącu pomoc wartą sześć milionów dolarów, której najważniejszymi elementami będą żywność i medykamenty.

Uczestniczący w obchodach syryjski wiceminister spraw zagranicznych i emigracji Faisal Mekdad podkreślił znaczenie dotychczasowej pomocy ze strony Indii, a także zapowiedział wejście syryjsko-indyjskiej współpracy na wyższy poziom. Syryjski dyplomata zauważył, iż Indie sprzeciwiały się obcej ingerencji w wewnętrzne sprawy Syrii, pomagając jej jednocześnie poprzez kształcenie syryjskich studentów.

Przed kilkoma dniami indyjski ambasador w Damaszku udzielił wywiadu syryjskim mediom, w którym wyraził zainteresowanie swojego kraju sprawą odbudowy Syrii, aby tym samym kontynuować wielowiekową historię wzajemnej współpracy. Bhanot przypomniał, że po wybuchu konfliktu w 2011 roku jego kraj zajął rozsądne i jednocześnie twarde stanowisko w sprawie Syrii, które opierało się na poparciu dla pokojowego rozwiązania trwającego wciąż kryzysu.

Na podstawie: sana.sy/en.