isgotebSzwedzkie miasto Goteborg jest miejscem w którym najwięcej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, osób zasiliło islamskie organizacje ekstremistyczne. Dane te pochodzą od komisarza policji Ulfa Bostroma. Tzw. Państwo Islamskie (IS) jest największą organizacją do której przystąpiło wielu mieszkańców Goteborga wywodzących się z imigranckich społeczności. Dane te zadają kłam twierdzeniom zwolenników masowej imigracji, że w żaden sposób nie można łączyć dużych skupisk imigranckich ze zjawiskiem terroryzmu.

Bostrom, który pracuje z muzułmańską społecznością Goteborga powiedział mediom, że ugrupowania ekstremistyczne mają w tej społeczności dużą siłę przebicia, zdolności intelektualne i dobra koordynację. Dane szwedzkiej służby bezpieczeństwa Sapo mówią o trzystu obywatelach Szwecji, którzy wyjechali w celu dołączenia do grup terrorystycznych w Syrii i Iraku. 40 procent z nich, około 120 młodych mężczyzn pochodzi właśnie z okolic Goteborga, przede wszystkim z Bergsjon i Angered.

Bostrom powiedział, że ludzie, którzy zasilają szeregi organizacji terrorystycznych są z tego samego „boomu” demograficznego, co ludzie tworzący imigranckie gangi kryminalne z przedmieść miasta. Bostrom mówi, że część społeczności muzułmańskiej „wyraża zaniepokojenie tym, że ataki terrorystyczne mogą stworzyć bardziej ksenofobiczną Europę”.

Według różnych szacunków do Szwecji powróciło od 50 do 100 dżihadystów, którzy brali udział w walkach w Syrii i Iraku. Wobec nich nie zostały podjęte żadne działania, nie ścigano ich ani nie sądzono z mocy ustaw antyterrorystycznych.

„To niezrozumiałe. Mamy nazwiska i numery ubezpieczeń ludzi, którzy podróżują do Syrii aby tam walczyć i wiemy o tym. Niektórzy z nich wracają do Szwecji by uzyskać pomoc medyczną a następnie wracają w rejony konfliktu. Szwecja jest jednym z niewielu, jeśli nei jedynym, krajem, gdzie taka sytuacja jest możliwa” – powiedział Bostrom. Szef policji w Goteborgu Erik Nord powiedział, że w chwili obecnej nie ma zwiększonego zagrożenia terroryzmem, ale policja na wszelki wypadek objęła monitoringiem instytucje muzułmańskie i żydowskie.

na podstawie: thelocal.se