Holenderska minister sprawiedliwości Dilan Yesilgöz-Zegerius poinformowała tamtejszych parlamentarzystów o kolejnych odebranych obywatelstwach. W ciągu ostatnich sześciu lat holenderski paszport został więc odebrany dwudziestu osobom, które należały do organizacji terrorystycznych. Przed sądami toczą się zresztą kolejne postępowania wobec dżihadystów.

Od 2017 roku holenderskie państwo zyskało nowe prawo, dlatego od tego czasu może pozbawiać obywatelstwa osób posiadających dodatkowy paszport. Z danych Yesilgöz-Zegerius wynika, że do tej pory skorzystano z tej możliwości wobec 20 osób.

To jednak z pewnością nie koniec. Wywodząca się z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) szefowa resortu sprawiedliwości mówiła także o kolejnych 24 toczących się postępowaniach. Pięć z nich dotyczy osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Obywatelstwo tracą osoby oskarżone o działanie w organizacjach terrorystycznych. Portal DutchNews.nl przypomina, że rząd Holandii posiada listę blisko 300 osób podróżujących do Syrii i Iraku, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego oraz innych ruchów dżihadystycznych.

Na podstawie: dutchnews.nl.