Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia chrześcijańskich hierarchów odwiedzają działacze libańskiego ruchu Hezbollah, którzy składają im życzenia również z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Aktywnością Partii Boga wśród wyznawców Chrystusa zainteresował się w tym roku amerykański dziennik „The New York Times”, zwracający uwagę na zorganizowany w ubiegłą sobotę koncert bożonarodzeniowy sponsorowany przez irańską ambasadę.

Katolickich i prawosławnych duchownych odwiedzili przede wszystkim przedstawiciele władz Hezbollahu w Bejrucie, a towarzyszyli im działacze ugrupowania z komórek organizacyjnych zajmujących się pomocą społeczną, mediami czy marketingiem oraz lokalni radni Partii Boga w libańskiej stolicy. Wizyty głównie w maronickich świątyniach stały się okazją do wymiany życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, a także umacniania sojuszu z chrześcijańskim Wolnym Ruchem Patriotycznym.

Szacunek dla chrześcijan ze strony Hezbollahu i wspierającej go Islamskiej Republiki Iranu zwróciły uwagę „The New York Times”. Znany amerykański dziennik z okazji świąt opublikował reportaż, w którym relacjonuje specjalny bożonarodzeniowy koncert finansowany przez ambasadę Iranu w Bejrucie, zorganizowany również z powodu zbliżającej się 40. rocznicy Rewolucji Islamskiej. W jego trakcie przypominano, iż postać Jezusa Chrystusa ma także swoje miejsce zarówno w Biblii, jak i w Koranie.

Szyicki mufti Ahmed Kabalan podkreślał z kolei, że chrześcijanie i muzułmanie są jedną rodziną, bowiem w Libanie wspólnie walczą o sprawiedliwość społeczną z korupcją i państwem syjonistycznym. Współpracę wyznawców obu religii widać na ulicach Bejrutu, zaś w szkołach dzieci reprezentujący obie grupy wyznaniowe wymieniają się między sobą świątecznymi prezentami.

Amerykański dziennik zauważa, że choć Hezbollah reprezentuje religijnych szyitów, w ostatnich latach rozdawał przed świętami Bożego Narodzenia prezenty na ulicach południowego Bejrutu, lecz w tym roku zrezygnował z tego tradycyjnego gestu z powodów finansowych. Libańscy analitycy uważają przy tym, że podobnymi akcjami Partia Boga chce pokazać się jako siła jednocząca narodów bez względu na religijne podziały.

Na podstawie: elnashra.com, almanar.com.lb, nytimes.com.