nazi_occupation-grGrecki premier Alexis Tsipras zapewnił, że jego kraj nie rezygnuje z ubiegania się o odszkodowania od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Grecy chcą uzyskać kwotę wynoszącą blisko 270 miliardów euro.

Tsipras przedstawił ponowne żądania podczas obchodów kolejnej rocznicy masakry w Kommeno w północno-zachodniej Grecji, gdzie 16 sierpnia 1943 r. niemieccy żołnierze zabili 317 cywilów. Szef greckiego rządu powiedział, że jego kraj nie rezygnuje z uzyskania reparacji wojennych, a teraz ma dodatkowo opracowaną dokładną narodową strategię w tej sprawie, którą przygotowała specjalna parlamentarna komisja. Zasiadający w niej parlamentarzyści wyliczyli, że Grecja straciła w czasie II wojny światowej blisko 270 mld euro, które chce odzyskać na drodze dyplomatycznej, a jeśli trzeba będzie także na drodze prawnej.

Greckie żądania odrzucają jednak Niemcy, którzy nie chcą podejmować tego tematu. Zdaniem Berlina, Niemcy i Grecja w 1960 r. podpisały dwustronną umowę, na mocy której niemieckie państwo wypłaciło blisko 115 mln ówczesnych marek. Dodatkowo Niemcy zwracają uwagę, że po kryzysie finansowym w 2008 r. Grecja otrzymała wsparcie finansowe z kilku źródeł, w tym 80 mld euro z Unii Europejskiej, natomiast 27 proc. tej kwoty pochodziło z niemieckiego budżetu.

Na podstawie: tvp.info, greece.greekreporter.com.