googleZyski wypracowane przez korporację Google w Wielkiej Brytanii rozliczane były w Irlandii, a następnie transferowane do raju podatkowego na Bermudach – twierdzi były dyrektor Google UK, Barney Jones.

Zatrudniony na tym stanowisku w latach 2002-2006 utrzymuje, że dysponuje korespondencją elektroniczną potwierdzającą tego typu zabiegi stosowane przez Google. Wszystko w celu uiszczenia mniejszego podatku, który w Wielkiej Brytanii wynosi 23 procent zaś w Irlandii 12,5.

Barney Jones ujawnił, iż transakcje zawierane w rzeczywistości w Wielkiej Brytanii miały być księgowane jako sfinalizowane w Dublinie. Następnie środki przelewano do raju podatkowego na Bermudach, który był domniemaną centralą dla filii usytuowanych w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W okresie 2006-2011 Google UK osiągnęło dochód w wysokości 18 miliardów funtów – są to oficjalne dane przedstawione nowojorskiej giełdzie. W tym czasie korporacja brytyjskiemu fiskusowi zapłaciła 10 mln funtów z tytułu rozliczenia podatkowego – wynika z wywiadu z byłym dyrektorem Google UK zrealizowanego dla „Sunday Times”.

na podstawie: PAP