yvesBurmistrz miejscowości Sauveterre-de-Guyenne, Yves d’Amécourt, powiedział, że samorządowcy z jego regionu opowiadają się przeciwko Frontowi Narodowemu. Działacze centroprawicowego UMP w drugiej turze wyborów regionalnych są gotowi głosować na komunistów.

Samorządowiec z największej partii centroprawicy czyli Unii na rzecz Ruchu Ludowego (Union pour un mouvement populaire, UMP) stwierdził w wywiadzie, że działacze w jego regionie (okolice miasta Bordeaux) podpisali specjalne zobowiązanie. Deklarują w nim, iż po zbliżających się wyborach regionalnych, nie utworzą koalicji z Frontem Narodowym (Front National, FN), a także nie poprą kandydata narodowców na przewodniczącego rady departamentu.

Yves d’Amécourt jest nawet gotów w drugiej turze wyborów poprzeć kandydata Francuskiej Partii Komunistycznej, jeśli jego przeciwnikiem będzie działacz narodowców. Zdaniem burmistrza z UMP, gaulliści i komuniści mają wspólną historię ruchu oporu podczas II Wojny Światowej.

Ostatnie sondaże wskazują, że w najbliższych wyborach zwycięży partia Marine Le Pen, wyprzedzając UMP oraz Partię Socjalistyczną. Partia Nicolasa Sarkozy’ego przez wiele lat współtworzyła wraz z lewicą front republikański, skierowany przeciwko FN.

na podstawie: fr.novopress.info.