Popularna telewizja sportowa Eurosport zapowiedziała zdjęcie ze swojej anteny wszelkich transmisji i publikacji dotyczących tenisa. Wszystko w ramach… sprzeciwu wobec rzekomych zjawisk nierówności rasowej i niesprawiedliwości społecznej. Decyzja stacji jest więc efektem nowych starć związanych z zastrzeleniem kolejnego po George’u Floydzie czarnego mężczyzny.

Warto przypomnieć, że do zdarzenia z udziałem niejakiego Jakoba Blake’a doszło w niedzielę. Amerykańska policja została wówczas wezwana do awantury z jego udziałem, w której uczestniczył wraz ze swoją narzeczoną. Po przyjeździe policjantów skierował się on do samochodu i nie słuchał ich wezwań, dlatego został postrzelony kilkukrotnie w plecy i zmarł.

Sytuacja została oczywiście wykorzystana przez ruch „Black Lives Matter”, szalejący od paru miesięcy po śmierci wspomnianego Floyda. Czarnoskórzy i lewicowi aktywiści ponownie podpalili więc miasta w Stanach Zjednoczonych. Domagają się oni rozwiązania problemu brutalności policjantów oraz rzekomych rasowych nierówności mających mieć miejsce w USA.

Ponownie dochodzi nie tylko do zamieszek, ale też akcji solidaryzujących się z murzynami. Japońska tenisistka Naomi Osaka zapowiedziała chociażby, że nie weźmie udziału w turnieju Western&Southern Open. Czarnoskóra sportsmenka twierdzi bowiem, że w chwili obecnej „są sprawy ważniejsze od tenisa”. Ostatecznie turniej został wznowiony dzisiaj, a wzięła w nim udział także Osaka.

Wczoraj międzynarodowy kanał sportowy Eurosport, w tym również jego polski oddział, zapowiedział z kolei przerwanie transmisji turniejów tenisowych. Dodatkowo miał też nie pisać o tej dyscyplinie sportu na swoich stronach internetowych. W ten sposób stacja solidaryzuje się z osobami mającymi mieć problemy z powodu nierówności rasowej i niesprawiedliwości społecznej.

Na podstawie: eurosport.com.