Dane z pierwszego półrocza bieżącego roku napawają optymizmem, jeśli chodzi o sytuację demograficzną kraju, która jest jednak nadal poważna. Ogółem przez pierwszych sześć miesięcy tego roku miało urodzić się o 14 tysiące dzieci więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a wskaźnik urodzeń był szczególnie wysoki w maju.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, iż przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku urodziło się o 14 tys. dzieci więcej niż przed rokiem. W samym maju wskaźnik narodzin wyniósł 36 tys., a więc o 4,3 tys. dzieci więcej niż w maju 2016 r. W czerwcu urodziło się za to 34 tys. dzieci – o 2,6 tys. więcej aniżeli przed rokiem. Ogółem w czerwcu urodziło się najwięcej dzieci w tym miesiącu od 2009 r., a w maju od 2010 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, iż widoczny jest bardzo pozytywny trend, który załamał się jedynie w kwietniu, kiedy na świat przyszło o 600 dzieci mniej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem. Poprawa sytuacji demograficznej ma zdaniem ekspertów związek z lepszą sytuacją na rynku pracy oraz transferem socjalnym w postaci programu 500+.

Na podstawie: forsal.pl.