Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport na temat najbiedniejszych regionów w całej Unii Europejskiej. W niechlubnej dziewiętnastce znalazło się miejsce dla czterech części naszego kraju, którymi są województwa lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie.

Eurostat w swoim rankingu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej bierze pod uwagę regionalny odsetek średniej PKB wśród państw należących do tej międzynarodowej organizacji. Stąd blisko dziewiętnaście regionów miało PKB na jednego mieszkańca mniejsze niż 50 proc. unijnej średniej, a całe zestawienie z powodu zasad przyjętych przez Europejski Urząd Statystyczny dotyczy okresu sprzed dwóch lat.

Wśród najbiedniejszych unijnych regionów znalazło się miejsce dla czterech polskich województw. W województwie lubelskim PKB na jednego mieszkańca wynosi więc 47 proc. unijnej średniej, w podkarpackim 48 proc., w warmińsko-mazurskim oraz podlaskim po 49 proc. W klasyfikacji nie znalazło się za to miejsce dla województwa świętokrzyskiego, ponieważ PKB per capita wynosi tam dokładnie średnią unijną.

Najbogatszym polskim regionem jest natomiast województwo mazowieckie, gdzie na jednego mieszkańca przypada 109 proc. unijnej średniej, a na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z 76 proc.

Na podstawie: bankier.pl.