autonomiczni nacjonaliści czarny blok antykapitalizmCzarny blok to taktyka stosowana na demonstracjach, polegająca na jednolitym czarnym ubiorze uczestników manifestacji. Widok tak ubranej grupy sprawia wrażenie ciemnej plamy – stąd nazwa czarnego bloku.

Obecnie ten sposób demonstrowania cieszy się wielką popularnością wśród niemieckich, czeskich, oraz słowackich nacjonalistów o czym świadczą manifestacje polityczne, w których udział biorą setki ubranych na czarno aktywistów. Sama idea tego sposobu działalności sięga wcześniejszych czasów. W 1983 roku powstały w Hiszpanii narodowo-rewolucyjne Bases Autonomas, które w swym aktywizmie wzorowało się na lewackich organizacjach. Krajem, który jednak przyczynił się do popularyzacji taktyki black blocku wśród ruchów nacjonalistycznych są Niemcy. Tamtejsi aktywiści z grup Autonome Nationalisten stosując skutecznie podczas demonstracji czarny blok, przy pomocy mediów internetowych zainspirowali nacjonalistów z różnych części Europy do przyjęcia tego sposobu działania.

Autonomiści na swych manifestacjach nie ograniczają się wyłącznie do czarnego stroju. Nacjonalistycznym demonstracjom towarzyszą czarne falgi, oraz profesjonalnie wykonane transparenty na których znajdują się treści dotyczące tematu manifestacji. Tak wyglądający marsz bardzo dobrze się prezentuje.

Z czego składa się ubiór demonstrantów w czarnym bloku? Najważniejszymi elementami są czarna kurtka, lub bluza z kapturem, ciemne spodnie, wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne, chusta, lub arafatka (służą do zasłonięcia twarzy), oraz czarna czapka, która zakrywa facjatę przed kamerami umieszczonymi na wyższym poziomie. Strój winien być kolorystycznie jak najbardziej jednolity, pozbawiony specjalnych elementów, czy ubarwień – należy zrezygnować z jakiejkolwiek mody.

Celem taktyki czarnego bloku jest zapewnienie uczestnikom demonstracji pełnej anonimowości. W dzisiejszych czasach dzięki postępowi technologicznemu System, oraz państwowe instytucje zajmujące się zwalczaniem nacjonalistycznej opozycji uzyskały skuteczniejsze sposoby inwigilacji np. policyjni kamerzyści podczas manifestacji. Zamaskowanie twarzy uniemożliwia innym niepożądanym osobom określenia naszej tożsamości, co w innym wypadku mogłoby zostać wykorzystane przeciwko nam. W tłumie ubranych na czarno demonstrantów możliwość monitorowania określonej osoby spada do zera. W wypadku starć z policją, czy antyfaszystami utrudnia to identyfikację i możliwość złapania przez organy ścigania. Ważnym jest by unikać zdjęć robionych przez nieznajomych. Takie osoby mogą wykorzystać zdobyty materiał przeciwko Tobie.

autonomiczny nacjonalizm czarny blokSkuteczność tej metody demonstrowania została potwierdzona podczas protestów przeciwko paradzie homoseksualistów, która odbyła się w czeskim Brnie, w 2008 roku. Nacjonaliści po zablokowaniu marszu pederastów, a następnie jego rozwiązaniu przystąpili do akcji bezpośredniej. Mimo monitoringu jednolity czarny strój i zamaskowane twarze uniemożliwiły policji rozpoznanie uczestników zajść.

Kolejnym pozytywem wynikającym ze stosowania czarnego bloku jest jego zewnętrzna estetyka. O tym aspekcie wypowiada się w jednym z wywiadów aktywista czeskiego Narodni Odpor (organizacji stosującej tą taktykę na swych demonstracjach) – ten styl ubrania (black block) wygląda odpowiednio i budzi wielki respekt. Idący „czarny kwadrat” sprawia wrażenie jedności, oraz silnie oddziałuje psychologicznie na osoby postronne. Jednak warunkiem skuteczności schwarz blocku jest odpowiednio duża grupa ludzi. W innym wypadku osoby ubrane na czarno będą łatwo się wyróżniać w tłumie innych manifestantów co umożliwi organom prewencji szybkie zatrzymanie.

Pomimo zalet wynikających ze stosowania czarnego bloku ten sposób manifestowania posiada pewne wady. Ubrane na czarno osoby mogą przyciągnąć uwagę policjantów co zaowocować może zatrzymaniem. By uniknąć takiego rozwoju wypadku przed dojściem na miejsce zgromadzenia, lub po jego rozwiązaniu bezpieczne będzie ściągnięcie kurtki, czy bluzy, i założenie innego stroju, który nie będzie sugerował udziału w demonstracji.

Innym minusem taktyki jest brak możliwości szybkiego sprawdzenia kto jest nacjonalistą, a kto pojawił się na demonstracji w celu jej zaszkodzenia. W tłumie zamaskowanych ludzi trudno stwierdzić kto jest kim, istnieje więc zagrożenie obecności na manifestacji prowokatorów. W związku z tym podczas manifestacji najlepiej iść w grupie ludzi, których znasz i którym możesz zaufać.

Czarny blok nie wiąże się z maskowaniem twarzy podczas każdej demonstracji. W wypadku akcji lokalnych, gdzie ważny jest kontakt z ludnością miejscową, a gdzie raczej nie dojdzie do starć z policją, czy innymi grupami całkowita anonimowość nie jest wskazana. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej zrezygnować z maskowaniem całej twarzy i ogólnego imagu czarnego bloku.

 

Strasser