mamic-game-overChorwacki sąd zdecydował o miesięcznym aresztowaniu Zdravko Mamicia, oligarchę i kontrowersyjnego prezesa klubu piłkarskiego Dinamo Zagrzeb. Miał on dopuścić się przyjmowania i płacenia łapówek, oszustw podatkowych oraz innych przestępstw.

Właściciel Dinama Zagrzeb został aresztowany wraz ze swoim bratem Zoranem Mamiciem, który obecnie pełni funkcję trenera aktualnego mistrza Chorwacji. Sąd w Zagrzebie odrzucił propozycję zgodnie z którą obaj mieliby wyjść za kaucją, ponieważ śledczy uznali, iż mogą mataczyć w śledztwie i ustalać swoje zeznania.

Zatrzymań dokonała policja antykorupcyjna USKOK. Oskarża ona szefa najpopularniejszego chorwackiego klubu piłkarskiego o korupcję, oszustwa podatkowe i inne przestępstwa. Dinamo na działaniach Mamića miało stracić blisko 15,7 mln euro, natomiast skarb państwa około 1,6 mln euro. Chodzi głównie o niepłacenie podatków za transfery piłkarskie, a chorwackie media piszą w tym kontekście o sprzedaży Luki Modricia do angielskiej ligi.

Zdravko Mamić jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci życia publicznego w Chorwacji. Jako oligarcha wielokrotnie zastraszał tamtejszych dziennikarzy, podpisywał niewolnicze kontrakty z młodymi piłkarzami, a także wielokrotnie wdawał się w bójki w trakcie spotkań Dinama.

Przeciwko Mamićowi występują również kibice skupieni wokół legendarnej grupy Bad Blue Boys. Choć Dinamo w czerwcu zdobyło dziesiąty tytuł z rzędu, BBB krytykują Mamića za stworzenie swoistej piłkarskiej mafii, dlatego też nie przerwali bojkotu spotkań Dinama mimo prób przekupienia ich przez oligarchę.

na podstawie: balkaninsight.com, sloboda.hr