Węgry zamierzają dalej rozwijać swoją współpracę gospodarczą z Chińską Republiką Ludową. W tym celu w najbliższym czasie jedna z chińskich firm chemicznych zainwestuje prawie miliard euro, a uczyni to w ciągu najbliższych pięciu lat. Już w tej chwili Chiny stały się jednym z najważniejszych partnerów ekonomicznych Węgier, inwestując w tym państwie ponad pięć miliardów dolarów.

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem, Wang Yi, będąc pierwszym europejskim politykiem, który przybył do Państwa Środka od czasu sytuacji spowodowanej koronawirusem. Obaj dyplomaci odnosili się zresztą do chińskiej pomocy udzielonej Węgrom. Do Budapesztu dotarło bowiem z Pekinu wiele milionów testów i różnego rodzaju środków ochronnych.

Głównym obszarem zainteresowania Węgier i Chin jest jednak rozwój współpracy gospodarczej. Szijjártó ogłosił więc, że w ciągu najbliższych pięciu lat jedna z chińskich firm chemicznych zainwestuje w jego kraju prawie miliard euro. Dodatkowo już w tej chwili realizowana jest kluczowa inwestycja, jaką jest szybkie połączenie kolejowe łączące ze sobą stolice Węgier i Serbii. W ciągu ostatnich kilku lat Państwo Środka miało zresztą zainwestować już na Węgrzech blisko pięć miliardów dolarów.

Widoczna jest też rosnąca chińsko-węgierska wymiana handlowa. Szijjártó i Wang nakreślili przy tym pełny harmonogram dotyczący rozwoju współpracy. Niedługo powinna ona zostać rozszerzona między innymi o wymianę walutową, a odpowiednie porozumienie w tej sprawie opracowały już Narodowy Bank Węgier i Bank Ludowy Chin. Chiński bank centralny ma zresztą w najbliższym czasie otworzyć swoje przedstawicielstwo w Budapeszcie.

Na podstawie: magyarnemzet.hu.