Brytyjska premier Theresa May wydając oświadczenie po wczorajszych atakach terrorystycznych w Londynie stwierdziła, że są one efektem islamskiego ekstremizmu. Terroryści uważają bowiem wartości mieszkańców Wielkiej Brytanii za niekompatybilne z islamem, dlatego zdaniem szefowej konserwatystów trzeba przekonać ich, iż „brytyjskie wartości pluralizmu” są nadrzędne względem mowy nienawiści.

Do serii zamachów terrorystycznych w centrum Londynu doszło w sobotę wieczorem, kiedy wiele osób spędzało czas w restauracjach i pubach znajdujących się w centrum brytyjskiej stolicy. Zamachowcy wjechali samochodem na most London Bridge, a także dokonali ataków nożami w okolicy targu Borough Market, w wyniku czego śmierć poniosło siedem osób, natomiast 48 kolejnych zostało rannych. Interwencja policjantów zakończyła się natomiast zastrzeleniem wszystkich napastników.

Szefowa brytyjskiego rządu w oświadczeniu wydanym dzisiaj koło południa powiedziała, że służbom w ostatnim czasie udało się udaremnić pięć zamachów w Westminsterze, a więc dzielnicy Londynu w której znajdują się siedziba rządu oraz parlament. Według May wszystkich sprawców tegorocznych ataków w brytyjskiej stolicy łączył islamski ekstremizm, czyli przekonanie o niekompatybilności brytyjskich wartości z religią muzułmańską.

Z tego powodu przewodnicząca Partii Konserwatywnej uważa, iż z terrorystami nie da się wygrać jedynie poprzez działania służb specjalnych i interwencje wojskowe, ale konieczne jest przekonanie ludzi, że brytyjskie wartości pluralizmu są nadrzędne wobec „tego, co głoszą piewcy nienawiści”. May dodała, że w najbliższym czasie odbędzie wiele „zawstydzających” rozmów na temat ekstremizmu, ponieważ w jej opinii w Wielkiej Brytanii istnieje zbyt duże przyzwolenie na jego głoszenie.

Jednocześnie brytyjska premier twierdzi, że nie należy dawać terrorystom „bezpiecznej przystani”, którą jest obecnie dla nich sieć internetowa, dlatego należy podjąć się międzynarodowych działań mających na celu rozwiązanie tego problemu.

Na podstawie: express.co.uk, interia.pl.