Co najmniej jeden punkt szczepień w Waszyngtonie zapisuje na nie jedynie osoby przynależące do mniejszości rasowych i etnicznych. Biali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są wpisywani tylko na listę rezerwowym, bo w ten sposób mają być niwelowane nierówności i bariery w dostępie do szczepionek.

Departament Zdrowia Waszyngtonu potwierdził oficjalnie, że niektóre punkty szczepień na terytorium miasta traktują priorytetowo przedstawicieli wszelkiego rodzaju mniejszości rasowych i etnicznych. W Ameryce pula dostępnych szczepionek jest bowiem mocno ograniczona, dlatego w pierwszej kolejności mogą z nich korzystać osoby należące do grup najbardziej narażonych na zgon z powodu koronawirusa.

Tym samym priorytet dla czarnoskórych czy Azjatów jest elementem planu mającego na celu „zniwelowanie obecnych nierówności i barier w dostępie do szczepionek”.

Przedstawiciele administracji amerykańskiej stolicy tłumaczą się jednocześnie, że biała ludność zapisywana jest na listy rezerwowe, dlatego w przypadku każdego wolnego preparatu punkty szczepień kontaktują się z zainteresowanymi osobami. Szczepione są również osoby, które w składanych deklaracjach napisały nieprawdę na temat swojego koloru skóry. Departament Zdrowia Waszyngtonu nie odpowiedział na pytania gazety „Washington Examiner” na temat legalności tej praktyki.

Na podstawie: washingtonexaminer.com.